2017 Results

RFOS Header 2017

 

77

IMGP9470

2017 Rottnest Festival of Sail

1 – 2 April

Results – Transit Race – Division 1 AMS – Saturday 1/04/2017

 

1st           Place                     Stuart Campbell                 Gypsy

2nd          Place                     Rob Mennie                       Calamari Run

3rd           Place                     Ian Clyne                             Joss

4th           Place                     Ross McLaren                    French Kiss

 

Results – Transit Race – Division 1 IRC – Saturday 1/04/2017

1st           Place                     Simon Prosser                   Sante

2nd          Place                     Ian Clyne                             Joss

3rd (RAF)   Place                     Dennis Vincent                 Wyuna

 

Results – Transit / Algal Bloom Race – Division 2 – Saturday 1/04/2017

1st           Place                     Marc Kessels                      Sanferry Anne

2nd          Place                     Mary Joyce                         Martello

3rd           Place                     Peter Ferry                         Kasey

4th           Place                     Craig Knell                           Emeraude

5th           Place                     Martin Jurat                       Ajax

6th           Place                     David Stoopman               Desire

7th           Place                     David Hand                         Hero

8th           Place                     Jesse Doherty                   Debatable

9th           Place                     Dirk Adams                         Adriatika

10th         Place                     Michael Thorpe                Soon

11th         Place                     David Michael                    Madeline

12th         Place                     Gerry Murphy                   By Hook or by Crooke

13th         Place                     Robert Eliott-Lockhart    Individual

14th         Place                     Paul Goddard                    Zephyr

15th         Place                     Jon Wilson                          Time Bandit

 

Results – Transit Race – Division 1 – Saturday 01/04/2017

1st           Place                     Stuart Campbell                 Gypsy

2nd          Place                     Simon Prosser                   Sante

3rd           Place                     Rob Mennie                       Calamari Run

4th           Place                     Ian Clarke                            Joss

5th           Place                     Mark Hannaford               Deja Vu

6th           Place                     Ross McLaren                    French Kiss

7th           Place                     Duke Snyder                      Stress Management

8th (DNF)    Place                     Robert Scotney                 Corniche

8th (DNF)    Place                     Conrad Todd                      Tilt

8th (DNF)    Place                     Dennis Vincent                 Wyuna

8th RAF)      Place                     Nicholas Timoney            Jolie Breeze

Thank you to our Sponsors

 

Rottnest Island_Logo (Primary)

 

 

RIBC Logo.eps

 

 

New- Hotel_Rottnest_Black

 

Karma Rottnest Logo

 

Rottnest Express Logo (Dolphin)

 

Spices Group logo

 

 

BMF-30th-Year-Logo-Combo

 

Thank you to our Festival Supporters

Peter Barblett for donating the FoS Caps.